Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Jeszcze kilkanaście lat temu sprawa była jasna, jeśli chodzi o wymiany oleju. Producenci zalecali, by tego zabiegu dokonywać co dziesięć, ewentualnie piętnaście tysięcy kilometrów. Obecnie coraz większa liczna producentów zezwala na pokonanie na jednym oleju nawet trzydziestu tysięcy kilometrów. Zmusiły ich do tego względy ekologiczne, ponieważ zużyty olej wykazuje bardzo szkodliwe działanie dla środowiska. Niemniej jednak, trzeba wiedzieć, czy wydłużony okres eksploatacji oleju jest dla auta bezpieczny? Czy takie postępowanie – pomimo, że ekologiczne – przyczynia się do oszczędności wśród właścicieli samochodów?

Kiedy trzeba wymienić olej?

Przede wszystkim, już na samym wstępie trzeba podkreślić, by przy wyborze oleju do auta, wybierać produkty z najwyższej półki – takie jak chociażby oleje Mobil 1 https://mobiloleje.pl/. Zapewniają one silnikowi maksymalną ochronę i przez to maksymalnie wydłużają żywotność jego elementów.

Producenci aut coraz częściej stosują w swoich pojazdach czujniki, które na bieżąco badają kondycję oleju i wskazują, czy nadeszła pora na jego wymianę. Niestety, nie w każdym pojeździe elektronika odpowiada za monitorowanie stanu oleju silnikowego. U części producentów zalecenie odnośnie jego wymiany podane jest z góry, bez żadnych dokładniejszych badań. Zaniedbanie samodzielnej kontroli stanu oleju może skończyć się poważną awarią, a nawet zatarciem silnika, co w praktyce oznacza koniec jego życia. Zwłaszcza w samochodach, które mają wysoki przebieg warto konsekwentnie wyznaczyć sobie maksymalną granicę, przy jakiej trzeba wymienić olej i się jej trzymać.

Inne publikacje  Ból mięśni i stawów po przebudzeniu

Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna?

Konsekwencje jazdy na zużytym oleju silnikowym mogą być bardzo poważne. Stary olej traci swoje właściwości smarne, spada jego lepkość oraz ilość dodatków, które go uszlachetniają. Na uszkodzenie przy jeździe na starym oleju szczególnie narażony jest rozrząd. Naprawa tego elementu potrafi iść w tysiące złotych. Podobnie kosztują awarie wałów korbowych, tłoków czy turbosprężarki. Dlatego jak widać, wymiana oleju zwyczajnie się opłaca.

Jak często wymieniać olej napędowy?

Nawet korzystając z olejów tak wysokiej jakości jak oleje Mobil 1, nie wolno przekraczać terminu wymiany zalecanego przez producenta pojazdu. Niektóre marki wciąż trzymają się starych zaleceń i doradzają wymianę oleju co maksymalnie piętnaście tysięcy kilometrów – są to między innymi Toyota czy Suzuki.

Warto też zwrócić uwagę na to, na jakim oleju jeździ auto. Osoby korzystające z gorszej jakości olejów mineralnych, powinny rozważyć wymianę oleju co nawet dziesięć tysięcy kilometrów. W nowszych samochodach to komputer informuje o tym, kiedy nadchodzi zmiana na wymianę oleju. Kiedy jednak przebieg samochodu przekroczy granicę stu tysięcy kilometrów, lepiej jest nie sugerować się wskazaniami maszyny i samodzielnie wymieniać olej częściej. W ten sposób chroni się serce pojazdu, czyli silnik, przed uszkodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *