Ból mięśni i stawów po przebudzeniu

Ból mięśni i stawów po przebudzeniu to bardzo nieprzyjemne dolegliwości, które mogą mieć różne przyczyny. Ból może wiązać się na przykład z chorobą zwyrodnieniową, złą pozycją stawów podczas snu lub przeciążeniem. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna problemu, należy udać się do lekarza, aby dokonał diagnozy i zalecił odpowiednie leczenie.

Dlaczego rano bolą stawy?

Poranny ból w obrębie stawów może wynikać na przykład z przeciążenia ich podczas uprawiania sportu, wprowadzenia do treningu nowych ćwiczeń, albo zwiększenia ich intensywności. Może wynikać to także ze stanu zapalnego, uszkodzenia mechanicznego albo przyjęcia niewygodne pozycji podczas snu. Niestety, jeżeli tego typu dolegliwości występują regularnie może to oznaczać poważniejszą chorobę. Można w tym wypadku borykać się z chorobą reumatyczną, zwyrodnieniową stawów lub innymi schorzeniami typu zapalenie stawu – wirusowe lub bakteryjne, entezopatię.

Jak zadbać o mięśnie i stawy?

Jeżeli ból mięśni i stawów pojawia się regularnie i utrzymuje się dłużej, niż kilka dni, wówczas należy niezwłocznie udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie badania. Podczas diagnozowania bez wątpienia lekarz wykona zdjęcie RTG, w diagnostyce bardzo często wykonywane są także takie badania jak artroskopia, rezonans magnetyczny, badania laboratoryjne typu badanie krwi, biochemia oraz immunologia.

Domowe sposoby na bóle stawów i mięśni

Bóle stawów i mięśni można w pewien sposób ograniczyć, trzeba jednak wiedzieć w jaki sposób postępować, aby złagodzić dolegliwości. Przede wszystkim należy spać w wygodnej pozycji, zadbać o dobrą higienę snu tj. temperaturę w sypialni, rano warto wziąć ciepły prysznic, można zastosować także leki przeciwbólowe, jeżeli ból jest uciążliwy. W tym wypadu powinniśmy unikać także zimna i wilgoci, a także próbować odciążyć stawy poprzez ograniczenie ich ruchomości.

Inne publikacje  Program studiów MBA – sprawdź najciekawsze zajęcia

Jak widać przyczyny bólu stawów i mięśni mogą być różne, dlatego warto na samym początku udać się do lekarza, aby poznać przyczynę problemu. Dopiero na tej podstawie można próbować przeciwdziałać bólowi, który towarzysz nam rano. Niestety w tym wypadku badania diagnostyczne są niezbędne, aby móc ustalić, czy ból jest związany z poważną chorobą, czy to tylko kwestia złego pozycji podczas snu albo przetrenowania się na siłowni. Ważne jest to, aby działać szybko i nie pozwolić sobie na to, aby odczuwać dyskomfort każdego poranka. Większość chorób związanych z bólem stawów i mięśni można skutecznie leczyć, przy czym warto rozpocząć je jak najszybciej, wówczas przyniesie ono najlepsze efekty. Jeżeli będziemy zwlekać z udaniem się do lekarza, wówczas czas będzie działał na naszą niekorzyść. Nie ma sensu odwlekać wizyty w gabinecie lekarskim, ale wybrać się do lekarza i rozpocząć leczenie, wówczas komfort naszego życia znacząco się poprawi i będziemy mogli rozpoczynać dni bez bólu i dyskomfortu związanego z bólem mięśni i stawów, co może być bardzo uciążliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *