Przemysł spożywczy na miarę XXI wieku: szybkość, higiena i precyzja

Przemysł spożywczy stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami. Konsumenci mają coraz większe wymagania dotyczące jakości, różnorodności i funkcjonalności żywności, zwiększa się również konkurencyjność na rynku. Hale fabryczne muszą zatem stawiać na rozwiązania zapewniające stałą, wyspecjalizowaną produkcję – bez błędów i postojów. Przekonaj się, jakie zasady panują w produkcji żywności i w jaki sposób radzą sobie z nimi zaawansowane technologicznie organizacje.

Jakie standardy obowiązują w przemyśle spożywczym?

Produkcja żywności jest coraz bardziej złożonym procesem. Mają na to wpływ nowe dyrektywy unijne, a także rosnące wymagania świadomych i wyedukowanych konsumentów. Zarówno w przemyśle mleczarskim i mięsnym, jak i w produkcji nieodzwierzęcej niezwykle ważne jest zachowanie zasad higieny i jakości. Ważna jest również powtarzalność procesu – każdy produkt i jego opakowanie powinny być identyczne.

Wysokie standardy muszą być zachowywane już podczas konstruowania komponentów maszyn, które następnie są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Ważna jest także możliwość połączenia maszyn w jeden, cyrkularny, spójny system. Dzięki temu specjaliści mają pełną kontrolę nad każdym etapem produkcji, a ta staje się powtarzalna, niezawodna i elastyczna.

Możliwość śledzenia maszyn pozwala natomiast na działania predykcyjne – przewidywanie awarii i zapobieganie nieplanowanych postojów. Funkcja ta pozwala również na precyzyjne mierzenie wyników zastosowanych narzędzi i przyspieszenie produkcji.

Nowoczesne rozwiązania dla przemysłu spożywczego

Innowacyjne rozwiązania (np. czujniki fotoelektryczne) w zakresie automatyki przemysłowej i cyfryzacji zakładu pozwalają sprostać rosnącym wymaganiom w szeroko rozumianym obszarze przemysłu spożywczego. Narzędzia obejmują m.in. takie obszary jak:

  • precyzyjny pomiar ciśnienia – ogranicza przestoje, zwiększa dokładność, a także eliminuje ryzyko marnowania produktu,
  • pomiar poziomu – poza wyżej wymienionymi korzyściami, narzędzie to powala na uzyskanie większej ilości informacji o procesie, dzięki sygnałowi cyfrowemu,
  • pomiar przewodności – pozwala na ograniczenie marnowania wody, środków chemicznych oraz energii,
  • monitorowanie drgań – umożliwia wydłużenie trwałości urządzeń oraz zwiększa rentowność instalacji.
Inne publikacje  Jaki papier do drukarki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *