Jaki papier do drukarki?

Jeżeli ktoś jest jeszcze przekonany o tym, że istnieje papier uniwersalny do drukarek, to najpewniej drukuje niewiele lub zupełnie błahe i nic nie znaczące dokumenty. Jeżeli chcemy, by nasze kserowane materiały odznaczały się dobrą jakością, zorientujmy się najpierw, co ma na to wpływ i jakie mamy rodzaje papieru ksero.

Papier papierowi nierówny

Okazuje się, że nie każdy papier ksero jest śnieżnobiały, czasem zdarza się, że kolor kartki jest nieco szarawy, a ona sama cienka jak przysłowiowy włos. Czy na pewno chcesz, by Twój dokument wyglądał właśnie w ten sposób? Na każdym opakowaniu znajdziemy podstawowe informacje o tym, co to za typ papieru. Czasem warto przestudiować te ważne informacje. Papier ksero może różnić się gramaturą (im wyższa, tym grubsza i sztywniejsza pojedyncza kartka), grubością (ze wzrostem grubości rośnie jego sztywność i podatność na zginanie), klasą papieru (to właśnie głównie jego kolor: śnieżnobiały czy może szary), formatem (najpopularniejszy to oczywiście A4, w tej kwestii raczej nie popełniamy błędów), nieprzezroczystością (zdarzyło się może, że po skserowaniu kartka na odwrotnej stronie zawierała przebijający druk?) oraz gładkością (im gładsza kartka, tym wierniejsze odwzorowanie kolorów i detali). Jeżeli chcemy podnieść jakość naszego wydruku, przyjrzyjmy się tym informacjom i podnieśmy nieco poprzeczkę. Skserowane materiały na pewno znacząco zyskają na wyglądzie.

Inne publikacje  Uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego 

Co ma do tego drukarka?

Dysponujemy różnego rodzaju drukarkami. Zwykle jest to drukarka igłowa, atramentowa lub laserowa. Typ tego urządzenia również ma wpływ na jakość wydruku oraz rodzaj papieru, jaki do niego włożymy. Drukarki igłowe, najtańsze w eksploatacji, charakteryzują się również specjalnym typem papieru. To papier ksero ze specjalną boczną perforacją. Służy głównie do drukowania dokumentów typu faktury, ponieważ dwie warstwy gwarantują jednoczesny wydruk oryginału i kopii dokumentu. Papier do drukarek atramentowych powinien odznaczać się gramaturą nie mniejszą niż 80g/m2. Pozwoli to uniknąć zacinania się papieru w urządzeniu oraz lepszej jakości wydruku. Warto również wybrać papier, który będzie wpływał na równomierne wchłanianie tuszu i jego szybkie schnięcie. Do drukarek laserowych warto wybrać papier ksero o wyższej gramaturze niż do atramentowych.

Papier do zadań specjalnych

Czasami potrzebujemy wydrukować coś nietypowego, np. zdjęcie, zaproszenie czy wizytówkę. Musimy wtedy użyć papieru zupełnie innej jakości. Należy zaopatrzyć się w papier fotograficzny, artystyczny lub o jeszcze innym specjalnym przeznaczeniu, np. papier samoprzylepny, z którego stworzymy etykiety i specjalne naklejki lub termotransferowy do przenoszenia wzoru z papieru na materiał. Wszystko uzależnione jest od tego, do czego ma nam posłużyć. Można nawet zakupić specjalny papier magnetyczny, by stworzyć oryginalne magnesy na lodówkę. Zanim to jednak zrobimy, zorientujmy się, czy nasza przechodzona drukarka da sobie z tym radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *