Poradnik: jak założyć firmę przez internet w kilku łatwych krokach

Założenie firmy przez internet jest bardzo proste. Trzeba jedynie wykonać kilka prostych kroków z dużą skrupulatnością, a zostanie przedsiębiorcą stanie się realne.

Najpierw trzeba podjąć kluczowe decyzje dotyczące firmy, a dopiero należy przystąpić do wypełniania formularza rejestracyjnego

Przed wypełnieniem formularza dotyczącego rejestracji firmy, należy przemyśleć podstawowe kwestie związane z działalnością, takie jak:

 • nazwa firmy,
 • adres wykonywanej działalności,
 • kody PKD,
 • forma opodatkowania,
 • decyzja, czy zostanie się podatnikiem VAT,
 • kwestie dotyczące składek ZUS (mały ZUS czy duży ZUS),
 • jeżeli tego wymaga profil prowadzonej działalności: koncesje, zezwolenia, licencje.

Znając odpowiedzi na wszystkie poruszone wyżej kwestie, założenie firmy przez internet zajmie dosłownie kilka minut. Trzeba jednak pamiętać, aby wszystkie podane we wniosku dane były prawidłowe, zgodne ze stanem rzeczywistym oraz bezbłędne.

Firmą musi zarządzać profesjonalna księgowa

Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku, należy również rozważyć, kto zajmie się księgowością firmy. Na formularzu CEiDG-1 należy podać miejsce przechowywania dokumentów firmowych. Każdy przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje:

 • samodzielne prowadzenie księgowości,
 • zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie.

Najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego specjalizującego się w zarządzaniu dokumentami firmowymi. Można liczyć dzięki temu na dostęp do aktualnych danych dotyczących przepisów księgowych, jak i na dbanie o prawidłowość wszystkich dokumentów firmowych.

Inne publikacje  Jak używać kalki kreślarskiej?

Założenie firmy przez internet trwa dosłownie kilka chwil

Wypełnienie wniosku CEiDG-1 zajmuje zaledwie kilka minut, a jego wysłanie pocztą elektroniczną dosłownie kilka chwil. Aby jednak było to możliwe, przedsiębiorca musi posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub tzw. profil zaufany.

Osobista wizyta w ZUS i US jest konieczna?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń ZUS i opłacenia składek społecznych i zdrowotnych. Nie można z tego zrezygnować. Zgłoszenie można przekazać przez internet wraz z formularzem CEiDG-1.

Do formularza rejestracyjnego należy również dołączyć druk VAT-R, jeżeli przedsiębiorca chce zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Przymusowa rejestracja jest wymagana tylko wtedy, gdy obrót roczny przekroczy 200 tysięcy złotych lub prowadzona działalność nie może być zwolniona z opodatkowania VAT.

Kiedy założenie firmy przez internet stanie się faktem?

Aby otworzyć firmę trzeba wykonać wszystkie kroki, jakie zostały przedstawione powyżej. Po przesłaniu dokumentów należy poczekać, aż urząd wykona niezbędne czynności związane z rejestracją działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcą każda osoba staje się w momencie:

 • wpisu do CDIDG,
 • posiadania numeru NIP,
 • zgłoszenia działalności do ZUS,
 • złożenia VAT-R, jeżeli jest to wymagane.

Jak widać, założenie firmy przez internet nie jest skomplikowane, trwa kilka chwil, a przedsiębiorcą staje się każda osoba, która dopełni formalności i złoży niezbędne dokumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *