Lodówki turystyczne: wygodne i praktyczne rozwiązanie na podróże

Przemieszczając się czy to po najbliższym regionie, czy też podejmując wyprawy do odległych miejsc w Europie, nie zawsze mamy możność skorzystania z hotelu. Będąc wtedy pozbawionymi dostępu do stacjonarnej infrastruktury hotelowej, zdani jesteśmy na własną przemyślność i na to, co zabierzemy do własnego samochodu lub innego środka lokomocji. Lodówki turystyczne jawią się tu więc jako znakomite rozwiązanie, pozwalające cieszyć się świeżością dań przygotowanych w domu lub zakupionych na kolejnych etapach rodzinnej eskapady.

Lodówki turystyczne absorpcyjne, chłodziarki termoelektryczne czy kompresorowe?

Jak się w tym połapać, skoro tylko fachowcom z branży chłodniczej owe powyższe nazwy mówią coś na pierwszy rzut oka? Otóż lodówki turystyczne zasilane prądem z źródła zewnętrznego (najczęściej akumulatorowo – z wejścia zapalniczki samochodowej lub z gniazdka 230V) mają swe plusy i minusy.

Lodówki turystyczne kompresorowe są w tej rodzinie najbardziej wydajne, mogą nie tylko chłodzić, ale i głęboko zamrozić produkty spożywcze. Niestety, najlepiej podłączać je do osobnego źródła zasilania. Są też najdroższe w omawianym tu wachlarzu urządzeń. Nie bez przyczyny zresztą, bowiem najbardziej przypominają domowe, stacjonarne chłodziarki. Takie lodówki turystyczne najszybciej ze wszystkich osiągną zadaną temperaturę zaraz po uruchomieniu.

Bardziej przystępne cenowo i mniej wymagające po względem gabarytów są lodówki turystyczne absorpcyjne i termoelektryczne. Takie lodówki turystyczne to najlepszy wybór dla tych, którzy planują wypad za miasto lub też tourne przez kraj. Technologia ich działania różni się na tyle od powyższych kompresorowych urządzeń, iż moc chłodzenia jest powiązana z wysokością temperatur zewnętrznych. Przyjmuje się, iż mogą uzyskać około 30 stopni mniej niż temperatura otoczenia. Długo też trwa chłodzenie wstępne, gdy tylko chłodziarka rozpoczyna swą pracę. Ich pojemność zawiera się w przedziale już od 10 do nawet 40-50 litrów. Pamiętajmy jednak, że im większa pojemność, tym obszerniejsze wymiary (takie lodówki turystyczne zajmują więcej miejsca w bagażniku) i większa waga.

Inne publikacje  Jakie są rodzaje długopisów?

Co powinno być ważne, gdy wybieramy lodówki turystyczne?

Na co więc winniśmy zwrócić największą uwagę, gdy przeglądamy lodówki turystyczne? Pierwszym kryterium jest wzmiankowana już pojemność – zastanówmy się, czy potrzebujemy dużej chłodziarki do campera, a więc prawdopodobnie kompresorowej, czy raczej mniejszych gabarytowo urządzeń.

Kolejnym czynnikiem jest budowa samej lodówki. Zauważmy, iż zazwyczaj lodówki turystyczne mają dostęp do komory głównej od góry, by ułatwić bezpieczne wyjmowanie produktów. Większość modeli – i to niezależnie od gabarytów – wyposażona jest w co najmniej jedną rączkę (niekiedy i kółka), ułatwiającą przenoszenie. Na to koniecznie trzeba zwrócić, bowiem wyobraźmy sobie, ile będzie ważyć, gdy tylko załadujemy ją po brzegi napojami i pojemnikami z jedzeniem.

Dzisiejsze lodówki turystyczne skonstruowane są tak, że oprócz komory głównej oferują także dodatkowo wyodrębnione zakamarki lub poziomy. Plusem jest tu możność poukładania i odizolowania produktów i opakowań; minusem zaś uciążliwość czyszczenia tak skomplikowanej struktury wnętrza naszej lodówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *