Wzrost popularności gramofonów – powrót do analogowego dźwięku. Czy warto zainwestować w gramofon?

W dzisiejszych czasach muzyki słuchać można na wiele sposobów i nigdy nie było to tak łatwe, jak obecnie. Na szczycie popularności są oczywiście różnego rodzaju portale streamingowe, lecz nadal dużym wzięciem cieszą się płyty CD. Co jednak bardzo ciekawe, do łask wracają nieco już zapomniane gramofony i płyty winylowe. Czy faktycznie warto w dzisiejszych czasach zainwestować w gramofon?

Dlaczego winyle zyskują na popularności?

Wiele osób może uważać, że powrót do winyli wiąże się z nostalgią i tęsknotą za PRL-em, lecz wiedzieć trzeba, że trend ten nie jest widoczny jedynie w Polsce, lecz na całym świecie. Co za tym dokładnie stoi?
Często uważa się, że jest to efekt panującej obecnie mody na retro. Co jednak bardzo ciekawe, wiele osób upatruje popularności gramofonów w silnej potrzebie czucia fizycznej postaci muzyki. Plik odtwarzany z komputera lub telefonu przez internet staje się dla części odbiorców nieco pozbawiony duszy. Jeśli jednak mają do dyspozycji fizyczną płytę, która dodatkowo pozbawiona jest cyfrowego posmaku, który jest obecny na płytach CD, odkrywają muzykę na nowo.
Rzecz jasna gramofony i płyty winylowe mają także inne, bardziej namacalne zalety. Wystarczy tylko raz odsłuchać płytę na gramofonie, aby zdać sobie sprawę, że dźwięk jest po prostu inny. Muzyka jest cieplejsza i przyjemniejsza.

Inne publikacje  Licznik energii Fronius – dlaczego warto postawić właśnie na niego?

Jak działa gramofon?

Jeśli chce się kupić gramofon, trzeba wiedzieć, jak on w ogóle działa. Choć ta technologia ma już grubo powyżej 100 lat, to jednak w dalszym ciągu są osoby, które nie mają pojęcia, w jaki sposób z kawałka winylu generowany jest dźwięk.
Wszystko to jest możliwe dzięki specjalnym rowkom na płycie i poruszającej się w nich igle. Podczas przesuwania się po rowkach igła zaczyna drgać. Drgania te zamieniane są na sygnał elektryczny i przekazywane do przedwzmacniacza, który powoduje ich wzmocnienie. Na sam koniec wzmocniony sygnał trafia do wzmacniacza, który następnie przekazuje je do głośników.

Czym charakteryzują się nowoczesne gramofony?

Rzecz jasna nowoczesne gramofony znacznie różnią się od tych, przy których bawili się nasi rodzice i dziadkowie. Znacznemu unowocześnieniu uległy nie tylko napędy, stając się stabilniejsze, lecz również formy sterownia. Przykładowo zakupić dziś można w pełni automatyczny gramofon, którego ramię sterowane będzie elektrycznie.
Na rynku spotkać się można również z gramofonami, które wyposażone są w gniazdo USB. Wykorzystuje się je do zgrywania muzyki z płyty winylowej do wysokiej jakości pliku, który następnie można odtworzyć na komputerze.

Czy warto kupić gramofon?

Jak najbardziej tak, ponieważ słuchanie muzyki z płyt winylowych wiąże się z pewną magią. Uruchamianie gramofonu, kładzenie na nim płyty i delikatne układanie ramienia z igłą, nie może być porównane do niczego innego. Odsłuchiwanie ulubionego albumu jest czynnością, którą się przeżywa, a nie tylko konsumuje, jak muzykę dostępną w internecie.

Inne publikacje  Logistyka w branży hi-tech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *