Jak łatwo zablokować kartę do bankomatu?

W dzisiejszym świecie, spora część pieniędzy to cyferki zamieszczone na serwerach bankowych. Ludzie przywykli do płatności kartą. Teraz możemy dokonywać transakcji telefonem a nawet zegarkiem. Jednak to karta pozostaje najpopularniejszą metodą płatniczą, a co za tym idzie, jest bardzo ważnym kawałkiem plastiku.

W pogoni za codziennością

Biegamy z miejsca w miejsce, często zostawiając gdzieś po drodze głowę. Z pewnością każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się zostawić gdzieś portfel lub być w przekonaniu, że gdzieś się zgubił, kiedy on grzecznie leży pod siedzeniem w samochodzie.
Banki musiały z wyprzedzeniem przygotować się na różne wypadki, jakie mogą przytrafić się ich klientom, korzystającym z kart płatniczych.
Wychodząc na przeciw swoim petentom, przygotowali kilka sposobów na ochronę zagubionej karty.
Jeżeli upewnimy się, że na pewno została ona zgubiona, pierwszym co należy zrobić to ją zablokować. Uniemożliwi to, potencjalnym oszustom, skorzystanie z niej, a co za tym idzie, zapobiegnie kradzieży naszych pieniędzy, które są przechowywane na bankowym koncie. Jak zablokować kartę do bankomatu? Jest na to kilka sposobów. Możesz wybrać taki, który będzie dla Ciebie najszybszym i jednocześnie najłatwiejszym do wykonania.

Sposoby na zablokowanie karty

Pierwszym ze sposobów jest zablokowanie karty poprzez internetowy serwis bankowy. Po zalogowaniu użytkownik może wybrać swoją kartę i zablokować ją. W tym samym momencie bank powinien automatycznie zlecić wydanie nowej.
Większość banków ma swoje aplikacje na telefon. Za ich pośrednictwem także można unieważnić swoją kartę płatniczą.
Kolejnym sposobem jest skorzystanie z infolinii.
Ostatnim sposobem – tym raczej najbardziej oczywistym – jest zablokowanie karty w placówce bankowej. Z pewnością nie jest to najszybsza metoda, chyba że zorientowaliśmy się, że zgubiliśmy kartę gdzieś w jej okolicy.

Inne publikacje  Funkcjonalny program kadrowy dla średnich i dużych firm

Zablokowanie karty wiąże się z jej permanentnym unieważnieniem. Niektóre banki pozwalają na opcję tymczasowego unieważnienia karty płatniczej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jeżeli nie jesteś pewien czy zgubiłeś kartę gdzieś w domu, czy na ulicy, nie musisz od razu blokować jej i czekać na nową. Wystarczy skorzystać z opcji unieważnienia. Czas blokady nie jest zwykle z góry określony. Pozwala to na jej odblokowanie w dowolnym momencie – kiedy już się odnajdzie.

Jest jeszcze jeden sposób na zablokowanie karty. Ten patent jest niezamierzony. Jednak osobom mocno roztargnionym może się udać. Jeżeli dokonujemy płatności kartą, po której należy wpisać kod PIN (od czasu pandemii, w większości banków, jest to ponad sto złotych) mamy trzy szanse na jego podanie. Po trzech nieudanych próbach karta zostaje zablokowana. Podobnie sprawa wygląda z logowaniem się do systemu bankowości elektronicznej.

Blokowanie kart płatniczych jest dość proste, banki o to zadbały. Starajmy się strzec kart tak, abyśmy nie musieli z żadnego z tych sposobów korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *