Logistyka w branży hi-tech

Logistyka w branży hi-tech niesie za sobą bardzo wiele wyzwań. Zajmuje się ona drogimi towarami, których cykl życia jest bardzo krótki. Jak sprawić, żeby przebiegała ona sprawnie? Na co zwracać największą uwagę?

Skuteczna logistyka dla branży hi-tech

Podstawowym, a zarazem najważniejszym aspektem dotyczącym logistyki w tej branży jest dotarcie do każdego klienta. Twój produkt musi w bardzo sprawny sposób dotrzeć do każdego miejsca na świecie. Łańcuch dostaw musi być przede wszystkim zgodny z prawem międzynarodowym. Nie możemy łamać regulacji przyjętych przez różne państwa, bo mogą nam za to grozić konsekwencje prawne i finansowe. Kolejnym wyzwaniem, które stoi przed tobą jest offshoring – który zmusza cię do tego, żebyś o logistyce myślał w sposób globalny. Musisz zwracać uwagę na to, jakie zasady np. produkcji obowiązują w kraju, w którym ją prowadzisz, w celu zmniejszenia kosztów.

Nearshoring – coraz popularniejsze rozwiązanie

Obok offshoringu istnieje również nearshoring. Polega on na tym, że dokonujesz outsourcingu produkcji do bliskiego tobie kraju. Daje ci to liczne korzyści, takie jak – gwarancję podobnej kultury prawnej, działanie w tej samej strefie czasowej oraz elastyczna współpraca. Niestety ma to też swoje minusy, w przeciwienstwie do offshoringu, nearshoring powoduje, że koszta produkcji są dużo większe. Wybór tych dwóch opcji musi zostać bardzo dobrze przemyślany, musisz przemyśleć wszelkie za i przeciw.

Inne publikacje  Jaką wybrać podkładkę pod mysz?

Jakie produkty są przewożone w branży hi-tech

Są to głównie sprzęty RTV, AGD, a także m.in samochody osobowe. Najważniejszym aspektem dotyczącym ich transportu jest to, że transport tych drogocennych przedmiotów musi odbyć się w dopracowany sposób. Nie możesz sobie pozwolić na uszkodzenie tych drogocennych dóbr, bowiem w przypadku branży hi-tech wiąże się to nawet z milionowymi stratami. Ważnym wyzwaniem, jakiego podejmuje się logistyka dla branży hi-tech jest to, żeby przed transportem tych produktów dokonać ich gruntownego przeglądu. Na tym etapie możesz sprawdzić czy dany produkt znajduje się w nienagannej kondycji. Jeśli coś jest nie tak, to możesz jeszcze odwołać transport, co może spowodować opóźnienia w łańcuchu dostaw, ale pozwoli ci uniknąć dużo większych strat finansowych.

Ważne aspekty prawne

Przy transporcie twojego towaru do innych państw musisz zwrócić uwagę na prawo międzynarodowe. Powinieneś również pomyśleć o korzystaniu ze składów celnych. Możesz w nich przechować dużą ilość produktów. Twoje produkty mogą być sprzedawane stopniowo – co spowoduje, że opóźni się opłata wszelkich należności podatkowych – również cła. W istotny sposób chroni to wiele firm działających w branży hi-tech przed utratą płynności finansowej. Jak widzisz logistyka dla branży hi-tech to wieloetapowy proces. Jej odpowiednie zaplanowanie pomoże ci uniknąć wielu problemów w zakresie transportu towarów. Sprawi również, że ograniczysz swoje straty finansowe i wydatki do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *