Kupujemy mieszkanie: lepiej nowe, czy stare?

Wiele osób, które są zainteresowane kupnem mieszkania stoi przed dylematem: mieszkanie nowe od dewelopera czy też używane z rynku wtórnego? Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje wady, jak i zalety – przyjrzyjmy się im.

Rynek pierwotny – czy warto?

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, stajemy się jego pierwszymi właścicielami. Mamy więc możliwość urządzenia go od podstaw, w dokładnie taki sposób, w jaki chcemy. Możemy mieć także wpływ na układ poszczególnych pomieszczeń. Kolejnym ważnym argumentem jest fakt, iż możemy zdecydować się na dodatkowe udogodnienia, takie jak piwnica, garaż, miejsce postojowe lub też komórka lokatorska.
Nowe inwestycje mieszkaniowe Kraków zlokalizowane są najczęściej w atrakcyjnych okolicach, co dla większości może być dodatkowym atutem. W sąsiedztwie znajdziemy zazwyczaj nowe budynki. Ponadto, nowe boki mieszkalne najczęściej wyposażone są bezawaryjne windy, a w ich okolicy znajdują się place zabaw. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi. Na nowych osiedlach znajdziemy wiele lokali usługowych, co sprawia, że nie musimy tracić czasu na dojazdy np. do fryzjera lub kosmetyczki. Lepsza izolacja cieplna budynków powoduje, iż rachunki za ogrzewanie mogą być znacznie niższe niż w przypadku mieszkań w rynku wtórnego. To z kolei przekłada się na niższe koszty utrzymania.
Zastanawiając się nad zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, warto wiedzieć, w jaki sposób dokonuje się płatności. W sytuacji kredytu uruchamiany jest on w transzach, które są zgodne z harmonogramem płatności znajdującym się np. w umowie deweloperskiej. W wyniku tego, na etapie budowy mieszkania, płacimy znacznie niższe raty, które wzrosną po odbiorze kluczy.

Inne publikacje  Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Mieszkanie z rynku wtórnego

Na rynku wtórnym znajdziemy szeroki wybór mieszkań w o różnym metrażu, standardach oraz lokalizacjach. To sprawia, że możemy dowolnie przebierać w ofertach, aż znajdziemy tę, która spełnia nasze wszystkie wymagania. W ten sposób możemy nabyć używane mieszkanie w bardzo dobrym stanie, niewymagające remontu. Nierzadko tez właściciele sprzedają nieruchomości z pełnym wyposażenie, przez co mieszkanie jest od razu gotowe do wprowadzenia. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na czasie – nie musimy na nie czekać przez długie miesiące tak jak w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego.
Używane mieszkania możemy znaleźć w każdej części miasta. Dlatego też każdy może znaleźć dzielnicę, która najbardziej mu odpowiada. Z powodzeniem znajdziemy mieszkania w pobliżu centrum miasta, galerii handlowych, parków czy na obrzeżach miasta. Nie bez znaczenia jest także cena, która w przypadku mieszkań z rynku wtórnego jest zazwyczaj nieco niższa.
Jak już wspominaliśmy, zasadniczą różnicę stanowi także sposób spłaty kredytu na nieruchomość. W tym przypadku zapłata jest jednorazowa, a klient banku od samego początku rozpoczyna spłatę pełnych, comiesięcznych rat, ustalonych w harmonogramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *