Kto i kiedy powinien korzystać z pulsoksymetru?

Pulsoksymetr to urządzenie służące do monitorowania poziomu tlenu oraz tętna. U osób zdrowych natlenienie krwi wynosi około 95%, a jeśli poziom tlenu spada, to wówczas bardzo szybko można to zauważyć na skórze pacjenta, na której zaczynają pojawiać się zsinienia. Pulsoksymetry są więc niezbędnym wyposażeniem osób mających problemy z saturacją.

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr do badania wykorzystuje promieniowanie czerwone oraz podczerwone. Oba te promieniowania są wchłanianie przez erytrocyty, dzięki czemu do urządzenia przepływa informacja o saturacji krwi. Pulsoksymetr zakłada się na palec i już w tym momencie urządzenie zacznie kontrolować parametry, a po zakończeniu badania na wyświetlaczu powinien pojawić się zapis poziomu saturacji (bywa określana skrótem Spo2) i pulsu. Urządzenie jest proste w obsłudze i bez problemu może korzystać z niego każdy. Działa bardzo dokładnie i ostrzega pacjenta, gdy saturacja spada już poniżej 94%, ponieważ nawet jednoprocentowy spadek dla człowieka może oznaczać niedotlenienie.

Kto powinien posiadać pulsoksymetr i z niego korzystać?

Urządzenie przyda się osobom, które cierpią na zaburzenia oddychania. Powinny je kupić także ci, który chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, w skrócie POChP. To schorzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, dlatego nie wolno go ignorować. Pulsoksymetr musi się znaleźć w kieszeni czy torbie osób, które mają problemy z chorobami układu oddechowego (np. ciężka astma) lub stwierdzono u nich zmniejszoną saturację np. na skutek problemów z układem sercowo-naczyniowym. Lekarze zalecają także stosowanie urządzeniu po znieczuleniu ogólnym, gdy trzeba kontrolować stan zdrowia, np. w czasie zabiegów czy operacji. Ponadto pulsoksymetr wykorzystuje się również u noworodków, choć u nich zwykle urządzenie zakłada się na stopę lub nadgarstek z uwagi na wielkość palców maluchów. Urządzenie pozwala monitorować stan pacjenta pozostającego w śpiączce lub osoby ciężko chorej, która nie jest w stanie oddychać samodzielnie. Pulsoksymetrów używa się również do kontroli stanu zdrowia osób chorych przewlekle oraz osób starszych.

Inne publikacje  Jak wybrać najlepszy środek do prania?

Pulsoksymetr dla sportowców

Z pulsoksymetrów korzystają również sportowcy, a zwłaszcza alpiniści, którzy wspinają się na dużych wysokościach, gdzie saturacja spada – urządzenie pozwala im kontrolować saturację na bieżąco. W momencie, gdy spada ona gwałtownie, muszą się wycofać, w przeciwnym razie może grozić im choroba wysokościowa, a nawet śmierć. Badania pulsoksymetrem w warunkach górskich wymagają szczególnej uwagi – jeśli założymy urządzenie na zimny palec, to badanie będzie zafałszowane, ponieważ w chłodnej kończynie krążenie krwi będzie mniejsze.

Pulsoksymetr to czułe urządzenie pozwalające kontrolować saturację osobom, które mają problemy z oddychaniem. Pamiętajmy o tym, że wyniki badania może fałszować ciemny lakier nałożony na paznokcie, przebywanie w otoczeniu podczerwieni oraz stosowanie niektórych medykamentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *