Kredyt inwestycyjny – sprawdź wady i zalety!

Kredyt na inwestycje jest dla wielu przedsiębiorców jedyną szansą na podjęcie nowych wyzwań i na rozwój firmy. Zanim jednak zostanie zaciągnięty, warto poznać dokładnie jego wady i zalety.

Podstawowe informacje o kredycie inwestycyjnym

Kredyt inwestycyjny jest rodzajem pożyczki udzielanej przedsiębiorcy przez bank na konkretną inwestycję. Odznacza się możliwością uzyskania bardzo wysokiej kwoty, ale aby się o niego ubiegać, trzeba mieć wkład własny, najczęściej wynoszący od 20 do 30% całej inwestycji. W niektórych przypadkach, kredyt na inwestycje traktowany jest również jako zapomoga dla firmy, która ponosi straty i te pieniądze pomogą jej odbić się od dna. Warto również dodać, że ten rodzaj kredytu najczęściej otrzymują firmy działające na rynku nie mniej niż 6 miesięcy. Kredyt można zaciągnąć do roku, do trzech lat lub do 20 lat.

Aby przedsiębiorca mógł uzyskać kredyt na inwestycje, musi do banku złożyć odpowiednie dokumenty, a ich ilość jest zależna od polityki danej instytucji. Podstawowymi dokumentami jest oczywiście biznesplan inwestycji wraz z prognozowanymi zyskami, dokumenty rejestrowe, wpisy do ewidencji działalności gospodarczej, a także wszelkie dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej.

Jakie zalety ma kredyt na inwestycje?

Największą korzyścią jest możliwość pozyskania przez firmę dużej ilości gotówki w bardzo krótkim czasie. Wiele banków w przypadku tego kredytu nie ustala górnej granicy wysokości pożyczki, co daje przedsiębiorcy nieograniczone możliwości. Ubiegając się o taki kredyt, przedsiębiorca może wyprzedzić konkurencję i zawojować rynek, ponieważ ma na to pieniądze i może je zainwestować w dany projekt. To może okazać się krokiem milowym dla jego firmy.

Inne publikacje  Jakie są rodzaje oprogramowania dla firm?

Dzięki temu, że kredyt na inwestycje można zaciągnąć nawet na 20 lat, nie będzie problemu ze spłatą. Zobowiązanie można rozłożyć na wygodne raty. Możliwa jest również wcześniejsza spłata kredytu, a także okresowa karencja, jeżeli pojawią się problemy finansowe. Mimo to, że przy ubieganiu się o kredyt ilość formalności może wydawać się przytłaczająca, tak nie musi być. Wystarczy przygotować profesjonalny biznesplan, aby przekonać bank, że inwestycja ma szansę powodzenia. To tak naprawdę jest najważniejsze. Pozostałe dokumenty można odebrać w jeden dzień z urzędu. Nie będzie to więc jakoś bardzo kłopotliwe.

Jakie wady ma kredyt na inwestycje?

Największym minusem jest to, że ten rodzaj kredytu nie jest udzielany nowym firmom. Mogą się o niego ubiegać podmioty działające na rynku co najmniej od 6 miesięcy. W przypadku niektórych instytucji, wadą może być długie rozpatrywanie wniosku o kredyt, a także spora ilość wymaganych dokumentów. Na pewno cały proces ubiegania się o kredyt na inwestycje jest bardzo czasochłonny i o tym należy pamiętać.

Warto również dodać, że ten rodzaj kredytu ma zmienne oprocentowanie, a to dla wielu przedsiębiorców może okazać się bardzo problematyczne. Problemem może być także konieczność posiadania wysokiego wkładu własnego, a także dodatkowego zabezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *