Karta kredytowa – kupuj dziś, płać później

Online payment

Wprowadzenie karty kredytowej do powszechnego użycia sprawiło, że życie konsumentów stało się znaczne prostsze niż było ono wcześniej. Ten niewielki gadżet nie tylko pozwala na bezpośredni dostęp do konta bankowego, ale czyni zakupy dużo prostszymi i znacznie przyjemniejszymi.

Karty kredytowe – zalety

Do skorzystania z dobrodziejstw karty kredytowej zachęcają wszechobecne terminalne płatnicze. Można je spotkać nie tylko w wielkopowierzchniowych sklepach, ale także w małych punktach handlowo – usługowych. Ich zastosowanie wiąże się bowiem z wieloma korzyściami dla sprzedawcy. Dzięki kartom płatniczym minimalizowany jest obieg gotówki wewnątrz firmy, pozwalając na poczynienie znacznych oszczędności logistycznych i operacyjnych związanych z zarządzaniem realnymi pieniędzmi. Płatność przez terminale płatnicze przesyła pieniądze bezpośrednio na konto sprzedawcy, dzięki czemu należność za produkt lub usługę rozliczna jest w czasie rzeczywistym.

 

Dla konsumenta płatności bezgotówkowe także są wyjątkowo wygodne. Klienci nie musza przejmować się problemami związanymi z koniecznością noszenia i odliczenia dokładnej ilości gotówki potrzebnej do dokonania zakupu. Zapłata z wykorzystaniem karty kredytowej jest szybka i bezproblemowa. Oprócz tego, przynosi ona również innego rodzaju korzyści.

Happy man paying with credit card

Więcej pieniędzy na karcie kredytowej

Banki wydając kartę kredytową pozwalają swoim klientom na korzystanie ze specjalnego limitu kredytowego, dzięki któremu mogą oni wydawać więcej pieniędzy niż faktycznie mają na swoim koncie. Kwota kredytu zazwyczaj nieodłącznie związana jest z umową, która konsumenci podpisują z bankiem. Może to być suma od kilkuset nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko uzależnione jest od zdolności kredytowej oraz historii klienta w danym banku.

Inne publikacje  Jak używać kalki kreślarskiej?

 

Zasada działania jest bardzo prosta. W momencie gdy liczba realnych środków na rachunku bankowym spada „do zera” uruchamiane są dodatkowe fundusze kredytowe. Dzięki temu, konsumenci mogą zapłacić za zakupy pieniędzmi, których… jeszcze nie mają! Takie rozwiązanie jest z pewnością wyjątkowo wygodne dla pojawia się duży, nieplanowany zakup, który znacznie przekracza możliwości indywidualnego budżetu.

 

Oczywiście, zaciągnięty w ten sposób „kredyt” właściciel karty musi później spłacić. Z reguły okresy rozliczeniowy, pozwalający na wpłatę rozciągnięty jest na około 30 dni. Jeżeli właściciel karty nie spłaci w tym czasie zadłużenia istniejącego na jego rachunku bankowym naraża się odsetki wynikające z niespełnienia warunków umowy. Odsetki najczęściej wyliczane są od sumy zadłużenia na karcie. Warto pamiętać, że każda wpłata na konto pomniejsza kwotę długu wobec banku. Dlatego, im szybciej uda się taką wpłatę wykonać, tym lepiej. Pozwoli to nie tylko uniknąć odsetek, ale też wypracować korzystną historię kredytową, dzięki której będzie możliwe przedłużenie kredytu przyznanego na karcie. Nie zawsze jest to jednak możliwe – należy wtedy pamiętać, aby zaplanować spłatę w taki sposób, aby nie narazić się na żadne nieprzyjemności wynikające z nieterminowego uregulowania należności kredytowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *