Jakie wyróżniamy rodzaje klejów termotopliwych?
Kleje termotopliwe stały się wybawieniem szerokiej gamy branż przemysłowych. Ich wysoka jakość spajania różnych tworzyw sprawiła, że procesy produkcyjne są szybsze, a produkty tak otrzymywane trwalsze. Każdy klejony materiał potrzebuje jednak specjalnego traktowania, co sprawiło, że powstało wiele różnych rodzajów klejów. Jak się one dzielą i czym się wyróżniają?
Czym są kleje termotopliwe?
Zanim przejdziemy do różnych ich rodzajów, warto poznać samą ideę tych klejów. Nazwa pochodzi z ich funkcjonalności – kleje termotopliwe współdziałają z ciepłem, którym są poddawane. Każdy z nich ma odpowiednio wysoką temperaturę topnienia, przy której zyskuje swoje właściwości spajające.
Kiedy dochodzi do podgrzania, tracą one swoją sztywność i mogą być z łatwością rozprowadzane na każdej powierzchni, co wykorzystuje się w tysiącach różnych branż przemysłowych. Z ich pomocą spojenie drewna, plastiku, szkła, a nawet metalu, nie będzie żadnym problemem.
Kleje te znalazły swoje zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w sytuacjach domowych. Naprawy mebli, zabawek, a nawet i prace remontowe – wszystko to umożliwiają kleje termotopliwe. Jak dzielimy te substancje?
Jakie rodzaje klejów termotopliwych wyróżniamy?
Szerokie zastosowanie musi łączyć się z podziałami na specjalizacje – każdy z rodzajów klejów będzie sobie radził lepiej z innymi zadaniami.
Jakie najpopularniejsze rodzaje wyróżniamy?
Kleje uniwersalne (EVA) – zawierają one w swoim składzie polimery octanu etylowinylu. Jest to rodzaj, który jest najczęściej wykorzystywany w warunkach domowych, gdyż sprawdza się przy większości materiałów. Warto jednak wiedzieć, że im szersze zastosowanie, tym gorsze spajanie w każdym z tych przypadków – zwykle klej ten wystarczy jednak do domowych napraw.
Kleje przemysłowe – jak sama nazwa nakreśla, są one używane w szeroko pojętym przemyśle. Poradzą one sobie z wieloma sztucznymi tworzywami, jak i elementami metalowymi. Można je dostać w różnych formach – granulatów, poduszek, bloczków, a nawet beczkach.
Kleje poliamidowe – kolejny rodzaj, które swoje zastosowanie znalazł w przemyśle. Różni się on jednak swoimi wyjątkowymi właściwościami. Jest on odporny na uszkodzenia podczas zmywania, jak i na bardzo niskie temperatury. Sprawiło to, że jest używany w wielu specjalistycznych branżach.
Kleje poliuretanowe – zawierają w sobie poliuretany reaktywne, co sprawia, że po podgrzaniu przez bardzo długi czas utrzymują się w stanie płynnym. Ta właściwość pozwoliła na ich zastosowanie w branży motoryzacyjnej.
Kleje wiecznie żywe – często nazywane też klejami kauczukowymi, a wszystko to przez zawarty w nich kauczuk termoplastyczny. Kleje te mają bardzo ciekawą właściwość – tworzą niepełne wiązania. Znalazło to zastosowanie przy pakowaniu przesyłek, gdyż z łatwością można w ten sposób odkleić taśmy przy ich otwieraniu.
Jak widać, kleje termotopliwe (https://www.buehnen.pl/kleje/eva)mają wiele rodzajów, które odpowiadają poszczególnym zastosowaniom. Warto wybrać ten, który najlepiej spełni nasze potrzeby.