Jakich użyć klejów do materiałów izolacyjnych?

Odpowiedni klej jest podstawową i kluczową częścią izolacji. Bez nich materiały wykorzystywane do systemów ocieplających nie mogłyby spełniać swoich zadań. Warto poznać właściwości wielu rodzajów klejów, aby wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Jakie kleje będą odpowiednie przy izolacjach?

Wszystko zależy od przeznaczenia, gdyż nie każdy klej sprawdzi się w przypadku każdego materiału. Inny rodzaj będzie konieczny przy wełnie ocieplającej, a inny przy styropianie granitowym. Od klejów minerałowych, przez poliuretanowe, a kończąc na bitumicznych – każdy z nich sprawdzi się w innym przypadku.

Kleje mineralne

Jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, jeśli chodzi o klejenie materiałów izolacyjnych. Najczęściej można je spotkać w postaci suchej mieszanki, której największą składową jest cement. Zawiera ona domieszki różnych polimerów (na przykład metylocelulozy), jak i włókien celulozowych, które zapewniają odpowiednią kleistość i elastyczność, niezbędną przy spajaniu izolacji.
Tak naprawdę im większa ilość polimerów, tym klej mineralny jest lepszej jakości. Swoje zastosowanie znajdzie zarówno przy płytach izolacyjnych ze styropianu, jak i wełny mineralnej. Jest to produkt bardzo uniwersalny, który jednak powinno się dobierać dokładnie pod używany materiał, gdyż zapewni wtedy najlepsze właściwości adhezyjne i kohezyjne. Można go stosować zarówno na powierzchniach betonowych, jak i tynkach cementowych oraz cegłach.

Kleje poliuretanowe

Jeśli chodzi o klejenie materiału izolacyjnego, jakim jest styropian, klej poliuretanowy będzie świetnym wyborem. Nie sprawdzi się on tak dobrze przy wełnie, jednak jego właściwości pozwolą na dużo sprawniejsze i praktyczniejsze spajanie izolacji styropianowych, niż w przypadku klejów mineralnych.
Kleje te mają postać piany samorozprężnej, którą producenci pakują do puszek. Ich aplikacja przebiega za pomocą specjalnych pistoletów z zaworem. Dzięki temu rozwiązaniu spajanie przebiega bardzo szybko, gdyż wystarczy nałożyć kilka ścieżek, a materiały zostaną szczelnie sklejone. Tak naprawdę wystarczy kilka godzin i można przejść do kolejnych prac – wszystko zostanie już odpowiednio sklejone, a klej całkowicie wyschnie.
Sprawdzi się na różnych powierzchniach, wliczając w to metale, tworzywa sztuczne, a nawet drewno. Nie ma problemu też w wypełnianiu nią szczelin między płytami izolacyjnymi.

Inne publikacje  Własna firma a biuro rachunkowe- jak to pogodzić?

Kleje bitumiczne

Jest to rodzaj kleju, który szczególnie dobrze sprawdzi się podczas ocieplania fundamentów i dachów płaskich. Dlaczego tak? Wszystko dzięki ich wysokiej odporności na działanie wody. Nadają się do różnych materiałów, a w szczególności do styropianów i pian PIR. Nakładane są pędzlami bądź szczotką dekarską, co sprawia, że aplikacja przebiega łatwo i sprawnie.
Należy pamiętać, że klejenie materiału izolacyjnego w tym przypadku powinno zachodzić podczas dodatniej temperatury – najlepiej w granicy od 5 do 30 stopni Celsjusza. Zapewni to najlepsze warunki do odpowiednich właściwości adhezyjnych i kohezyjnych.

Comments are closed.