Jak wybrać najlepszy środek do prania?

Wiele lat temu pranie ubrań było czynnością bardzo czasochłonną i męczącą, gdyż trzeba było ręcznie trzeć rzeczy, by zniwelować brud. Obecnie mamy dostęp do najwyższej jakości pralek, które pracują za nas. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem detergentów. Do wyboru mamy proszki do prania, płyny i żele, kapsułki, a nawet łupiny orzechów. Co wybrać? Jaki środek do prania będzie najlepszy?

Najpopularniejszy środek do prania. Jak działa proszek?

Działanie proszków opiera się na enzymach, środkach wybielających i związkach powierzchniowo czynnych (polikarboksylanach), odpowiedzialnych za zwilżanie tkanin. Substancje piorące rozpuszczają cząsteczki brudu i nie pozwalają ponownie osiąść im na odzieży. Enzymy odpowiedzialne są za usuwanie plam, a poza tym wybielają, wzmacniają kolory, ale także przyspieszają proces czyszczenia. W skład środka piorącego wchodzi wiele różnych enzymów, a każdy z nich ma inną funkcję (np. mannanazy usuwają plamy z czekolady, lodów czy pasty do zębów).

Środek do prania rzeczy białych i kolorowych

Wyróżnia się środki piorące przeznaczone do kolorowych oraz białych tkanin. W detergentach przeznaczonych do bieli w składzie znajdziemy dodatkowy wybielacz, który zapewnia zachowanie śnieżnego odcienia tkanin. Lepiej zrezygnować ze środków uniwersalnych i rozważyć zakup dwóch albo nawet trzech rodzajów proszku, a jeśli nie mamy wystarczającej ilości miejsca w domu, wybrać mniejsze opakowania.

Inne publikacje  Kto i kiedy powinien korzystać z pulsoksymetru?

Jaki środek do prania wybrać?

Najpopularniejsze nadal są proszki do prania. Na sklepowych półkach znajdziemy takie do tkanin jasnych, kolorowych oraz środki uniwersalne. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń co do ilości użytego środka piorącego. Jeśli użyjemy go zbyt dużo, może się okazać, że na ubraniach zostaną niewypłukane grudki proszku, a to z będzie prowadziło do szybszego niszczenia materiału. Coraz częściej kupowane są płyny oraz żele do prania. Ten rodzaj środków najlepiej sprawdza się do krótkich programów pralek automatycznych. Możemy kupić środek do prania do tkanin ciemnych, do wełny czy tkanin delikatnych. Niektóre płyny i żele mają także właściwości płynu do płukania, tak więc użycie tego drugiego nie jest konieczne. Chętnie kupowanym środkiem do prania są kapsułki, które wkłada się do bębna pralki.

Jak wybrać ekologiczny środek do prania?

Dla wielu osób ekologia jest bardzo ważnym aspektem w codziennym życiu. Jeśli los środowiska naturalnego jest nam szczególnie bliski, wybierzmy naturalny środek do prania, np. łupiny orzecha indyjskiego, pochodzące z drzewa mydłowca, które nie zawierają chemii, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby cierpiące na alergie skórne, jako zamiennik proszku do prania. Łupiny tych orzechów zawierają saponinę, czyli naturalne mydło, która pod wpływem ciepłej wody wytwarza pianę. Saponina ma działanie bakteriobójcze oraz wirusobójcze. Ponadto na bazie naturalnych składników, m.in.: wody, kwasku cytrynowego, olejków eterycznych oraz aloesu, powstają różne płyny do prania.

Inne publikacje  Dlaczego warto wybrać kosmetyki naturalne?

Substancji piorących jest w sklepach tak dużo, że możemy wybrać środek do prania spełniający wszystkie nasze potrzeby. Znajdziemy bowiem tradycyjne proszki czy kapsułki oraz rozwiązania ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *