Jak używać kalki kreślarskiej?

Kalka techniczna (kalka kreślarska) to przezroczysty papier, którego możemy użyć do wykonywania rysunków technicznych. Ma szerokie zastosowanie – mo

żna dzięki niej kopiować czy tworzyć na niej projekty. Często rysuje się na niej tuszami kreślarskimi, które dają niezwykły efekt. Jak używa się kalki kreślarskiej?

Czym jest kalka? Czy przydają się tusze kreślarskie?

Kalka kreślarska (inaczej nazywana jest kalką techniczną lub szkicową) to przezroczysty papier o gramaturze od czterdziestu do stu gramów na metr kw. Tego typu papier używany jest do sporządzania rysunków technicznych. Rysunki mogą być wykonywane ołówkiem lub tuszami kreślarskimi. Kalka techniczna dzielnie znosi zaginanie czy przedarcie i jest bardzo odporna na zmiany kształtu. Można ją wielokrotnie skrobać, by poprawić rysunek. Rysunki można wykonywać zarówno tuszami kreślarskimi, jak i twardym ołówkiem, gdyż papier jest odporny na przedzierania się na linii prowadzonych ołówkiem. Ponieważ kalka chłonie wilgoć z powietrza, zawsze pakuje się ją w papier wodoodporny. Kalka kreślarska musi charakteryzować się doskonałą przeźroczystością, bardzo gładkim wykończeniem oraz odpornością na drapanie i wielokrotne wymazywanie, nie powinna żółknąć. Na kalce można nie tylko rysować, ale może ona służyć do kopiowania obrazków. Jest nie tylko praktyczna, użyteczna, ale również trwała. Kalka jest przejrzysta, więc doskonale widać każdy szczegół przerysowywanego obrazka. Można wykonywać na niej rysunki te

chniczne oraz projekty, ale również można odwzorowywać rysunki służące do haftowania lub do szycia.

Inne publikacje  Digitalizacja HR, czyli jak zarządzać firmą przyszłości?

Jak się rysuje tuszami kreślarskimi na kalce?

Tusze kreślarskie nakłada się piórkiem, które ma stalówkę. Jej kształt determinuje ślad zostawiany tuszem na podkładzie. Możemy go też kontrolować mocniej lub słabiej naciskając podczas rysowania. Budowa stalówki ma też wpływ na ilość niesionego przez nią tuszu. Wyróżniamy dwa rodzaje tuszów kreślarskich – rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Produkuje się je w szerokiej gamie kolorów. Tusz jest chętnie używany w pracach kreślarskich, gdyż ma idealne kolory, jest łatwy w użyciu i szybko wysycha. Dzięki temu, praca jest szybka i sprawna. W razie konieczności, tusz można rozcieńczyć wodą. Po wyschnięciu staje się wodoodporny. Trzeba uważać, by prac nie składać przed dokładnym wyschnięciem tuszu, gdy może to zniszczyć efekt naszej pracy.

Wśród wielu materiałów papierniczych kalka zajmuje ważne miejsce. Jeśli lubimy rysować, kupmy arkusz kalki, tusze kreślarskie i rozpocznijmy pracę, która na pewno sprawi nam przyjemność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *