Jak często należy wymieniać silnik w silniku samochodu?

Posiadanie własnego samochodu to niezależność i wygoda, która jednak jest także okupiona koniecznymi wydatkami nie tylko na paliwo, ale również regularne przeglądy, serwisy oraz ewentualne naprawy. Musimy także pamiętać o takich kwestiach jak wymiana oleju, który pełni bardzo ważne funkcje w silniku, czyli najważniejszym elemencie każdego samochodu.

Do czego potrzebny jest olej w silniku?

Oleje Mobil 1 zapewniają przede wszystkim odpowiednie smarowanie w silniku i jego wszystkich układach. Bez nich samochód po prostu się zatrze, co narazi nas na wysokie koszty naprawy. Ponadto olej odpowiada również za odprowadzenie ciepła oraz chroni przed korozją, wychwytuje zanieczyszczenia i oddziela poszczególne elementy układów. W nowoczesnych silnikach może także pełnić jeszcze inne dodatkowe funkcje, na przykład wpływać na niższe spalanie i zwiększenie mocy silnika. Olej Mobil 1 odpowiada więc za prawidłowe działanie silnika jego wszystkich układów, trzeba jednak pamiętać o tym, że należy go regularnie wymieniać.

Jak często wymieniać olej w silniku samochodu?

Częstotliwość wymiany oleju w silniku samochodu to zazwyczaj co 30 tysięcy km. Jednak nie zawsze jest to optymalny czas – czasem lepiej oleje Mobil 1 wymieniać częściej. Wpływ ma na to między innymi sposób jazdy kierowcy, długość pokonywanych odcinków i warunki eksploatacji. Okres co 30 tysięcy kilometrów sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy samochód eksploatowany jest na dłuższych odcinkach. Jazda krótszymi odcinkami i kiepskie warunki są powodem, aby olej w silniku wymieniać częściej – czasem nawet raz do roku. Warto jednak pamiętać także o tym, że zbyt częste wymienianie oleju również nie wpływa pozytywnie na pracę silnika i jego układów. Najlepiej więc trzymać się zaleceń producenta silnika i wymianę konsultować z odpowiednim fachowcem. Dzięki temu nie tylko samochód będzie lepiej jeździł i unikniemy niespodziewanych awarii, ale również przedłużymy sprawność samego pojazdu. Wymiana olejów powinna być przede wszystkim także dostosowana do typu samochodu czy jego wieku, więc czasem jest kwestią całkowicie indywidualną.

Inne publikacje  Czy franczyza się opłaca?

Zbyt często lub zbyt rzadko wymieniany olej – konsekwencje

Jeśli oleje Mobil 1 wymieniane są w silniku zbyt często lub zbyt rzadko, to może nieść to ze sobą poważne konsekwencje dla pojazdu. Stary olej przestaje pełnić swoje funkcje, co może być przyczyną awarii w układach, ale nie od razu, ale po pewnym czasie, np. w układzie rozrządu, co niesie ze sobą także poważne uszkodzenia w innych podzespołach. Ponadto przepalony olej to także znacznie większe zagrożenie dla środowiska – w większym stopniu zanieczyszcza powietrze. Podobnie ze zbyt częstą wymianą oleju – to również może być przyczyną awarii i niewłaściwej pracy silnika i jego układów. Oleje Mobil 1 dostępne są w różnych rodzajach i typach – wybór odpowiedniego powinien być konsultowany ze specjalistą i nigdy nie powinien być on całkowicie przypadkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *