Do czego służą analizy olejowe?

Analizy olejowe to bardzo przydatne działania w wielu przedsiębiorstwach. Warto dowiedzieć się, na czym polegają, a także jakie są ich główne zalety.

Czym są analizy olejowe?

Analizy olejowe to bardzo skuteczne działania, których głównym celem jest monitorowanie stanu technicznego różnych urządzeń. Kompleksowa oraz sprawdzona analiza olejowa (https://mobiloleje.pl/129-analizy-olejowe) umożliwia rzetelne określenie stanu urządzenia, z którego pobrany został olej do badania. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie pewnych działań naprawczych oraz korygujących, które na pewno zwiększą efektywność pracy oraz skuteczność realizowanych zadań. Analizy olejowe dotyczą dość zróżnicowanych urządzeń oraz ich elementów. Wśród nich można wskazać między innymi przekładnie, sprężarki, turbiny, silniki, chłodziwa, a także urządzenia hydrauliczne.

Monitorowanie sprzętu

Analizy olejowe wykorzystywane są przede wszystkim do monitorowania działania sprzętu. Jest to jedna z niewielu skutecznych metod umożliwiająca rzetelne określenie właściwości danego urządzenia pod względem badań oleju, który z niego pochodzi. Próbki oleju powinny być pobrane z właściwego miejsca oraz w poprawny sposób. Dzięki temu możliwe będzie określenie obecności osadu ze ścierania materiału. Jest to istotny wyznacznik zużycia się maszyny, a także możliwości występowania problemów technicznych w jej obrębie.

Wykrywanie problemów

Dzięki monitorowaniu sprzętu z wykorzystaniem analiz olejowych możliwe jest również wykrywanie problemów we wskazanych zakresach. Problemy mogą dotyczyć zarówno pracy samego urządzenia, jak i oleju, który się w nim znajduje. Oprócz analiz olejowych do monitorowania sprzętu stosowane są również inne metody, takie jak termografia i ultradźwięki. Jednak to właśnie analizy olejowe uznawane są za najefektywniejsze. Szybciej wykrywają również istniejące problemy niż pozostałe metody, dlatego dość często się z nich korzysta w praktyce.

Inne publikacje  Jak długo czeka się na zamówienie w sklepie online?

Dłuższa żywotność

Wśród głównych zalet wykonywania analiz olejowych można wskazać dłuższą żywotność sprzętu. Jest to możliwe dzięki zapewnieniu mu odpowiedniego smarowania, ale także sprawdzania istnienia istotnych problemów, takich jak na przykład zanieczyszczenie lub zużycie. Dzięki wykonaniu analiz olejowych możliwe jest wskazanie istoty problemów na ich początkowym etapie. Wtedy nie wpływają jeszcze w negatywny sposób na pracę całego urządzenia, dlatego można je w skuteczny sposób wyeliminować. Oprócz dłuższej żywotności sprzętu wśród zalet analiz olejowych można wskazać również dłuższą żywotność środka smarnego, co także ma bardzo duże znaczenie podczas pracy.

Skrócenie czasu postoju

Dzięki efektywnie prowadzonym analizom olejowym możliwe jest skrócenie czasu postoju maszyn oraz urządzeń. Szybkie wdrożenie działań umożliwi wyeliminowanie problemów zanim spowodują one zatrzymanie pracy urządzeń. Analizy olejowe mają także spory wpływ na zwiększenie wartości odsprzedaży maszyn, ponieważ regularne sprawdzanie oleju sprawia, że urządzenia są bardziej zadbane i w lepszym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *