Digitalizacja HR, czyli jak zarządzać firmą przyszłości?

 

Inwestycja w sprawnie zarządzany dział Human Resources procentuje na wielu płaszczyznach codziennego funkcjonowania dużych i małych przedsiębiorstw. Usprawnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami, monitorowanie umów i wynagrodzeń pracowników, prowadzenie rekrutacji czy nadzór nad dokumentami dla fiskusa czy ZUS-u – to tylko część z obowiązków spoczywających na specjalistach z działu kadr i płac. W jaki sposób digitalizacja HR może wesprzeć ich w codziennej pracy?

 

Na czym polega digitalizacja HR i co można na niej zyskać?

Dzięki lawinowemu rozwojowi rozwiązań IT dla biznesu, rola specjalistów kadrowych w ostatnich latach znacząco wzrosła. Digitalizacja HR sprawia, że pracownicy kadr i płac mogą wydajniej pracować na kilku płaszczyznach, dbając o odpowiedni workflow w przedsiębiorstwie i pełniąc rolę łącznika pomiędzy kadrą kierowniczą a pracowniczą. Obowiązki specjalistów ds. kadr można podzielić na trzy nadrzędne kategorie:

  • zadania podstawowe – prowadzenie procesów rekrutacyjnych dla nowych pracowników, organizacja szkoleń, opracowywanie programów motywacyjnych,
  • miękki HR – opieka nad wizerunkiem firmy na rynku pracy, monitorowanie poziomu satysfakcji z pracy oraz rozwiązywanie konfliktów pomiędzy pracownikami,
  • twardy HR – obowiązki administracyjne, kadrowe oraz prawne: zawieranie umów, wyliczanie wynagrodzeń oraz urlopów, prowadzenie niezbędnej dokumentacji czy aktualizacji grafików o zwolnienia lekarskie.

Digitalizacja HR pozwala nam na zauważalną oszczędność czasu wymaganego do obsługi procesów pracowniczych. Nowoczesne systemy kadrowo-płacowe umożliwiają pracownikom samodzielną aktualizację danych i (przynajmniej częściowe) odejście od dokumentacji papierowej, których przechowywanie może wiązać się z licznymi komplikacjami.

Inne publikacje  Zastosowanie klejów termotopliwych w przemyśle

 

Digitalizacja HR zwiększa bezpieczeństwo

Decydując się cyfryzację pracy specjalistów ds. kadr i płac warto upewnić się, że wybrane oprogramowanie HR jest regularnie aktualizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rozwiązanie to sprawia, że wprowadzone nowelizacje, dotyczące np. wymaganej przerwy dobowej czy maksymalnego czasu pracy osób z niepełnosprawnościami, zostaną natychmiast uwzględnione w planowanych przez nas działaniach.

Warto podkreślić również korzyści, jakie digitalizacja przynosi firmom umożliwiającym pracę w systemie hybrydowym bądź zdalnym. Możliwość rozwiązywania nurtujących pracowników problemów bez konieczności omówienia jej bezpośrednio z przedstawicielem działu kadr może oszczędzić firmie nawet dziesiątki roboczogodzin miesięcznie. Co więcej, działanie to cechuje się większą transparentnością ułatwia pracownikom dostęp do niezbędnych im informacji bądź dokumentów.

 

Digitalizacja HR staje się prostsza z Teta AIR

Prowadzisz małe lub średnie przedsiębiorstwo, która boryka się z problemami w zakresie firmowego workflow? Szukasz programu, który poprawi komfort codziennej pracy, generując przy tym zauważalne oszczędności? Zapoznaj się z Teta AIR – produktem grupy Unit4 Polska, która od kilkunastu lat wspiera największych przedsiębiorców w Polsce. Już dziś umów się na prezentację
on-line i poznaj korzyści, jakie przyniesie Ci digitalizacja HR www.teta-air.pl/poradnik/teta-air-czyli-6-plaszczyzn-digitalizacji-hr za pomocą Teta AIR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *