Kleje przemysłowe – rodzaje

 

Kleje to substancje przydatne w wielu gałęziach przemysłu. Jednak klej klejowi nierówny. Oznacza to, że istnieje wiele rodzajów przeznaczonych do sklejania różnych struktur. Jak dzielimy kleje przemysłowe? Do czego służą poszczególne typy?

Jaką charakterystykę mają kleje płynne?

Kleje płynne charakteryzują się prostą aplikacją. Mogą być bowiem stosowane na zimno. Jednak ich przechowywanie wymaga szczególnych warunków. Temperatura otoczenia powinna wynosić 15 – 25 stopni, a sam klej musi leżeć w zamkniętym oryginalnym opakowaniu. Kleje przemysłowe w płynie należy chronić przed zbyt niską temperaturą, ponieważ wówczas mogą stracić swoje właściwości. Ich okres przydatności to zazwyczaj pół roku. Ten rodzaj klejów sprawdza się w produkcji kopert, opakowań kartonowych i papierowych, papieru toaletowego, a także papierosów.

Kleje w laskach – jak aplikować?

Kleje przemysłowe w sztyftach są bardzo popularne. Wykorzystuje się je nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale również w gospodarstwach domowych. W temperaturze pokojowej występują w stałym stanie skupienia. Dopiero po ogrzaniu można nimi kleić. W tym celu laski umieszcza się w specjalnych pistoletach do klejenia. Wymagają one podłączenia do prądu, ponieważ tylko wtedy mogą zostać podgrzane. Stosuje się je przeważnie w niewielkich firmach i sklepach. Ten typ kleju zwykle występuje w przezroczystych sztyftach, jednak na rynku obecne są również kolorowe laski. Stosuje się je przeważnie przy wykonywaniu dekoracji. Zaletami tego kleju są: wygodna aplikacja, brak zapachu, trwałość i uniwersalność. Wykorzystywany jest przeważnie w kwiaciarniach, dekoratorniach i sklepach.

Inne publikacje  Własna firma a biuro rachunkowe- jak to pogodzić?

Kleje hotmelt – granulki czy poduszki?

Kleje hotmelt, czyli gorącotopliwe mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Mogą występować w postaci granulek lub kostek przypominających poduszki. Oba rodzaje można spotkać w białym, żółtym lub transparentnym kolorze. Kleje przemysłowe hotmelt topnieją pod wpływem temperatury w specjalnych aplikatorach. Granulki znalazły zastosowanie przede wszystkim w produkcji opakowań, sklejaniu książek oraz papierowych toreb i pudełek kartonowych. Natomiast kleje w poduszkach wykorzystywane są w etykietowaniu, produkcji kopert, przemyśle motoryzacyjnym, produkcji artykułów higienicznych, materacy sypialnych czy lepów przeciw owadom.

Kleje w proszku – gdzie stosujemy?

Kleje przemysłowe w proszku dzielą się na dwie grupy: stworzonych na bazie zwierzęcej żelatyny oraz lepiszcza. Są stosowane w różnych typach zakładów przemysłowych, choć należą do mniej popularnych niż granulki lub poduszki. Zyskują swoje właściwości klejące po wymieszaniu z wodą. Lepiszcza nie tylko kleją, ale również poprawiają walory produktów takich jak karma dla zwierząt. Kleje na bazie żelatyny są wykorzystywane w produkcji puzzli, książeczek dla dzieci z tektury oraz gier planszowych. Stosuje się je także do wyrobu luksusowych opakowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *